Expert/Inspector in domeniul SSM

thyssenkrupp Supply Chain Services

Your responsibilities

  • Controlul si urmarirea modului in care se aplica reglementarile legislative in vigoare privind Securitatea Muncii si Situatii de urgenta de catre toti angajatii;
  • Acordarea de consultanta departamentelor, cu privire la reglementarile legislative in vigoare si normele privitoare la Securitatea Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor;
  • Asigurarea instruirii si informarii personalului in probleme de Securitate Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor;
  • Cercetarea, inregistrarea, declararea si tinerea evidentei accidentelor de munca si a bolilor profesionale;
  • elaborarea de instructiuni proprii de securitate a muncii;
  • Evaluarea, din punctul de vedere al Sanatatii si Securitatii in munca, a posturilor de lucru;
  • Elaborarea, impreuna cu conducerea societatii, a listei cu dotarea echipamentelor de protectie si de lucru a salariatilor;
  • Intocmirea planului de interventie in vederea Prevenirii si Stingerii Incendiilor;
  • Intocmirea programului de masuri pentru Securitatea Muncii;
  • Intocmirea intregii documentatii cu privire la obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor pe linie de securitate si sanatate in munca, precum si de prevenire si stingere a incendiilor si de acordare prim ajutor;
  • Participarea, atat la controalele effectuate de catre autoritatile statului, cat si la auditurile interne.

Your profile

  • Studii superioare tehnice;
  • Curs Inspector ssm – curs 80 ore;
  • Experienta in domeniul ssm - minim 3 ani (post similar);
  • Experienta in comunicarea cu inspectorii teritoriali de munca (ITM) pe linie de SSM, precum si cu personalul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU);
  • Limba engleza - scris si citit;
  • Rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
  • Asumarea responsabilitatilor;
  • Persoana organizata, cu bune abilitati de comunicare;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Buna capacitate de luare a deciziilor;
  • Culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
  • Deprinderi de cercetare si investigare;
  • Planificare si organizare a operatiilor si activitatilor;
  • Pregatire de materiale si rapoarte;
  • Permis de conducere cat. B.

Your benefits

We value diversity

We value diversity and therefore welcome all applications - regardless of gender, nationality, ethnic and social origin, religion/belief, disability, age, and sexual orientation and identity.

Company

thyssenkrupp Bilstein S.A. este o prestigioasa companie multinationala cu renume mondial. Marca Bilstein este de multi ani sinonima cu calitatea si performanta in domeniul amortizoarelor auto. De la echipe de competitii in sporturile cu motor, la firme specializate in tuning si pana la cei mai renumiti constructori de autovehicule, precum BMW, Ferrari, General Motors, Jaguar, Maserati, Mercedes, Porsche, Subaru, tehnologia si capacitatea de inovatie a Bilstein este folosita si apreciata pe toate meridianele globului.

www.bilstein.ro

Read Full Description
Confirmed 10 hours ago. Posted 30+ days ago.