Operator - Manufacturing TM

Continental AG

Company Description

Continental develops pioneering technologies and services for sustainable and connected mobility of people and their goods. Founded in 1871, the technology company offers safe, efficient, intelligent and affordable solutions for vehicles, machines, traffic and transportation. In 2020, Continental generated sales of €37.7 billion and currently employs more than 192,000 people in 58 countries and markets. On October 8, 2021, the company celebrated its 150th anniversary. The Vehicle Networking and Information business area, with its vision of “Always On,” sees the vehicle of the future as a partner that supports its passengers with intelligent and secure solutions – seamlessly networked, user-friendly, convenient and smart. The business area develops and integrates components and end-to-end systems for connected mobility – architecture, hardware, software and services. With solutions for networking, human-machine interaction, user experience, high-performance computing, digital services and system integration for passenger cars, light commercial vehicles and fleets, Vehicle Networking and Information ensures stable and safe connectivity and smooth information flows for connected mobility.

Job Description

Descoperă lumea componentelor electronice din Timișoara (Calea Buziasului), pe care le regăsești chiar și în mașina ta!

Pentru poziția de operator în cadrul fabricii, responsabilitățile sunt următoarele:

  • Asamblarea, testarea, verificarea componentelor electronice pentru industria automotive.
  • Respectarea instrucțiunilor de lucru.
  • Participarea și menţinerea curăţeniei la locul de muncă.
  • Respectarea regulilor interne (ESD şi 5S).

Qualifications

  • Disponibilitate de lucru în schimburi și în picioare.
  • Experienţa de lucru în producţie de electronice reprezinta avantaj.
  • Indemânare, atenţie şi precizie în desfăşurarea activităţii.
  • Opțional limba engleză.

Additional Information

Se oferă salariul de încadrare începând cu:

4050 lei brut– Operator Asamblare.

4350 lei brut – Operator SMT.

4600 lei brut – Operator Depozit.

  • Pentru candidații care au peste 1 an experiență în domeniul producției de electronice sau în domeniul automotive recunoaștem experiența. Pentru acești candidați, salariul de încadrare este de 4300 lei pentru Asamblare, 4600 lei pentru aria SMT și Materiale și 4850 lei pentru depozit.

Se includ beneficiile de mai jos:

  • Majorare salarială după primele 3 luni de la angajare;
  • Bonus de performanță de până la 37% din salariul de încadrare;
  • Spor de noapte 25%;
  • Spor de weekend 25%;
  • Tichete de masă în valoare de 30 lei / zi ;
  • Al 13-lea salariul;
  • Asigurare medicală privată;
  • Ore suplimentare plătite dublu;
  • Posibilitate de dezvoltare profesională;
  • Transport asigurat gratuit din toate zonele orașului Timisoara, Giroc, Moșnița, Racovița, Drăgoiești, Ficatar, Buziaș, Cheverșul Mare, Jabar, Lugoj, Vermes, Ersig, Belinț, Chizatau, Topolovățu Mare, Sustra, Recaș, Izvin, Remetea, Vucova, Tormac.

Dacă esti interesat sau cunoști pe cineva interesat aplică aici sau scrie-ne numarul tău de telefon la operator@continental-corporation.com sau prin SMS sau apel la telefon +40(724) 325 974 / +40 (729) 800 764

Ready to drive with Continental? Take the first step and fill in the online application.

Read Full Description
Confirmed 5 hours ago. Posted 30+ days ago.